Postdoctoral       

  • Dr. Rie Kawai, 2002–2003     
  • Dr. Jayathilake Herath, 2004–2006    
  • Dr. Moninderpal Kaur, 2011–2012
  • Dr. Jun Jiang, 2012–2016

Graduate Students

  • Felicia Bogdan, Ph.D. 1999               
  • Orlando Gumbs, Ph.D. 1999
  • Patrick Grohar, Ph.D. 2001
  • May Meroueh, Ph.D. 2001    
  • Beatriz Llano Sotelo, Ph.D. 2001
  • Juiyu Wu, Ph.D. 2002                       
  • Pjeter Berishaj, M.A. 2002
  • Leonard Lamsen, M.S. 2003
  • Amy Hall, M.A. 2003 
  • Jean-Paul Desaulniers, Ph.D. 2005
  • Minako Sumita, Ph.D. 2006               
  • Jason Kieltyka , Ph.D. 2006               
  • Gwendolyn McCoy, M.A. 2006         
  • Srividya Pattabiraman, M.S. 2006      
  • Tiffany Gaines, M.A. 2007
  • Tony Wang, M.S. 2007
  • Mei Li, Ph.D. 2007
  • Yu-Cheng Chang, Ph.D. 2007
  • Pei-Wen Chao, Ph.D. 2008
  • Sanjaya Abeysirigunawardena, Ph.D. 2008
  • Wantanee Sittiwong, M.S. 2008         
  • Chamila Rupasinghe, Ph.D. 2008                  
  • Dinuka Abeydeera, Ph.D. 2009
  • Tek Lamichhane, Ph.D. 2009             
  • Santosh Mahto, Ph.D. 2009
  • Yuqin Shang, M.S. 2009        
  • Anne-Cécile Duc, Ph.D. 2009
  • Geethi Pamunuwa, M.A. 2010
  • Keshab Rijal, Ph.D. 2010                   
  • Papa Nii Asare-Okai, Ph.D. 2010                  
  • Moninderpal Kaur, Ph.D. 2010
  • Yogo Sakakibara, Ph.D. 2012
  • Eric Patrick, Ph.D. 2013 (Rueda lab)
  • Daya Nidhi Kharel, M.S. 2014
  • Xun Bao, Ph.D. 2015
  • Sakina Hill, Ph.D. 2015
  • Gayani Dedduwa Mudaligae, Ph.D. 2015
  • Danielle Dremann, Ph.D. 2015

Undergraduates

  • Michelle Steinhilb, 1994–1996                       
  • Khaled Zreik, 1994                 
  • May Meroueh, 1995               
  • Karen Bloomfield, 1995
  • Rita Gupta, 1996–1998                      
  • Ronald Samuels, 1997
  • Hema Patel, 1997                               
  • Robert Taila (Honors), 1997–1999    
  • Diana Watkins, 1997–1998               
  • Ayesha Mahmood, 1997–1998          
  • Rosemary Davis, 1997                                   
  • Leonard Lamsen (MARC), 1998–1999          
  • Brian Galloway, 1998-1999   
  • Baraa Kharsa, 1998–2001      
  • Minal Shah, 1998                               
  • Mwamvita Nzaro, 1999
  • Robert Georgescu, 1999                                 
  • Angela Thomas, 1999–2001   
  • Michael Grech , 1999–2002               
  • Maysaa Merhi (Honors), 2000–2001 
  • Sarah Richardson, 2000–2001                       
  • Da'Juana Dixon, 2000–2001
  • Uzoma Azuh (Honors), 2001–2004               
  • Kamelia Albujoq, 2002–2003             
  • Sarmad Hindo, 2002              
  • Nithin Thummala, 2002–2005
  • Azmath Mohammed, 2002–2005                   
  • Edna Lamsen, 2003–2006
  • Vjollca Qafalijaj, 2003–2005              
  • Scott Mulawa, 2003–2005                  
  • Hiro Rahbar, 2005–2007        
  • Ehinor Patrick Arhebamen, 2005–2007                      
  • Nichelle Sims, 2005   
  • Ayad Alkhatib , 2006–2007   
  • Janjenali Villaflor, 2006                      
  • Albert Gjeluci, 2006–2008
  • Mary Weber, 2007–2008                   
  • Roza Hassan, 2007–2008
  • Stephanie Bierlein (Honors), 2007–2009                   
  • Mary Abrahamian, 2008–2010
  • Christopher Lajeunesse (Honors), 2008–2010           
  • Khalil Chahine, 2008–2010
  • Ali Pirzada, 2013        
  • Harpreet Benipal, 2009           
  • Mirjana Dimovska (Honors), 2009–2010      
  • Fatima Salame, 2009–2010
  • Adhnan Mohamed (Honors), 2010–2011      
  • Fayez Salame, 2010–2012                              
  • Marvin Kajy (Honors), 2010–2013
  • Malak Abbas, 2010–2013                  
  • Faddy Matti, 2011–2012
  • Andrzej Kapiciak, 2011–2012            
  • Zeinab Moubadder, 2011–2013
  • Jacob Dargis, 2012–2014                               
  • Brianne Hefner (Honors), 2012–2013
  • Laura Hajjar, 2012–2014
  • Aya Dabaja, 2013
  • Malak Abbas, 2010–2013
  • Kareem Atwa, 2012–2014
  • Rana Aoun, 2013–2014
  • Shapnil Bhuiyan (Honors), 2012–2014
  • Alain Bretous (IMSD), 2012–2014
  • Tayson Lin (Honors), 2013 (Hudson lab)
  • Anna Marlatt (biomedical physics), 2014  
  • Diana Savich, 2015   
  • Ahmad El-Moussa (Honors), 2013–2015
  • Harjot Mann (Honors), 2013–2016
  • Nathaniel Hardin, 2013–2016
  • Susan White (Honors) 2014–2016
  • Mariam Raheem (Honors), 2015–2016

Visiting scientists/students

  • Margareta Martensson, Lund University, 1998 and 2000
  • Judie Davis, Oakland University, 2005
  • Johannes Ghatnekar, Lund University, Sweden, 2005–2006
  • Alecia McCall, Xavier University, 2005–2006
  • Desmond Parker, Lincoln High School, 2006
  • Brian Williams, University Prep High School, 2006–2009
  • Danielle Herner, University of Toledo, 2009
  • Abra Barnett, Henry Ford Community College, 2009
  • Hanna Hedman, Lund University, Sweden, 2010
  • Elisabeth Kane, Durham University, UK, 2011–2012
  • Patrick Thomas, Liggett High School, 2012
  • Eleni Pitses, Liggett High School, 2013 
  • Swaroop Bongu, Novi HIgh School, 2012–2014
  • Rafael Andrade Sampaio, Federal University of Ceará, Brazil, 2014                                 

Technicians

  • Holly SantaLucia, 2011–2012           
 ↑ back to top