Teaching is a critical part of every faculty member's job. We congratulate the CLAS Faculty Members who have been awarded CLAS Teaching Awards.

2014-15 | 2012-13 | 2011-12 | 2010-11 | 2009-10 | 2008-09 | 2007-08 | 2006-07 | 2005-06 | 2004-05

 

2014-15 Teaching Award Recipients

  • Andrés Cisneros — Department of Chemistry
  • Barbara Munk — Department of Chemistry
  • Chera Kee — Department of English
  • Christopher Leirstein — Department of Mathematics
  • Emily Grekin — Department of Psychology
  • Lee Wurm — Department of Psychology
  • Lisa Ze Winters — Department of English
  • Vanessa DeGifis — Department of Classical and Modern Languages, Literatures, and Cultures
  • Tracy Neumann — Department of History

Back to Top

 

2012-13 Teaching Award Recipients 


  • Annemarie Cano — Psychology
  • Caroline Maun — English
  • Liette Gidlow — History
  • Larry Lemke — Geology and Environmental Sciences
  • Lisa Maruca — English
  • Michelle Tomaszycki — Psychology
  • Sandra Robinson — Mathematics
  • Sara Trimpin — Chemistry
  • Steve Chrisomalis — Anthropology

 Back to Top

 

2011-12 Teaching Award Recipients


  • Simone Chess — English
  • Andrew Feig — Chemistry
  • Jeremy Kodanko — Chemistry
  • Felecia Lucht — Classical and Modern Languages, Literatures, and Cultures
  • Danielle McGuire — History
  • Yifan Zhang — Nutrition & Food Science

 Back to Top

 

2010-11 Teach Award Recipients


  • Alexander Day — History
  • Brad Smith — Criminal Justice
  • Jeffrey Howard — Geology
  • Jim Tucker — Biological Sciences
  • Karen Beningo — Biological Sciences
  • Kidada Williams — History
  • Robert Aguirre — English
  • Scott Bowen — Psychology
  • Sharon Lean — Political Science
  • Thomas Killion — Anthropology
  • Weisong Shi — Computer Science

Back to Top 

 

2009-10 Teaching Award Recipients


  • Dan Kashian — Biological Sciences
  • David Rueda — Chemistry
  • Denver Brunsman — History
  • Fatih Celiker — Mathematics
  • Haiyong Liu — Classical and Modern Languages, Literatures, and Cultures
  • Jacalyn Harden — Anthropology
  • Lara Cohen — English
  • Loren Schwiebert — Computer Science
  • Matthew Allen — Chemistry
  • Michele Ronnick — Classical and Modern Languages, Literatures, and Cultures
  • Paul Karchin — Physics & Astronomy
  • Peter Malcilmson — Mathematics
  • Saeed Khan — Classical and Modern Languages, Literatures, and Cultures
  • Zhixian Zhou — Physics & Astronomy

Back to Top

 

2008-09 Teaching Award Recipients


  • Athar Ansari — Biological Sciences
  • Choong-Min Kang — Biological Sciences
  • Elizabeth Lublin — History
  • Hongwei Zhang — Computer Science
  • Irshad Altheimer — Criminal Justice
  • Jeff Pruchnic — English
  • Margaret Jordan — English
  • Zhi-Feng Huang — Physics and Astronomy

Back to Top

 

2007-08 Teaching Award Recipients


  • Andrew Port — History
  • Colin Poole — Chemistry
  • Daniel Isaksen — Mathematics
  • Edmond Van Hees — Geology
  • Edward Golenberg — Biological Sciences
  • Jing Hua — Computer Science
  • Mark VanBerkum — Biological Sciences
  • Pamela Crespin — Anthropology
  • Regina Zibuck — Chemistry
  • Steven Rehse — Physics and Astronomy
  • Vladimir Chernyak — Chemistry

Back to Top

 

2006-07 Teaching Award Recipients


  • Alexander Korostelev — Mathematics
  • Ashok Bhagwat — Chemistry
  • Brad Smith — Criminal Justice
  • David Barondess — Anthropology
  • David Coleman — Chemistry
  • Donald Schurlknight — Romance Languages & Literature
  • Eugenia Casielles — Romance Languages
  • Gavin Lawes — Physics and Astronomy
  • Heather Balog — Communication Sciences & Disorders
  • Jennifer Sheridan Moss — Classics, Greek and Latin
  • Jogindra Wadehra — Physics and Astronomy
  • Lisabeth Hock — German and Slavic Studies
  • Lori Pile — Biology
  • Mary Kay Pflum — Chemistry
  • Mary Rodgers — Chemistry
  • Weisong Shi — Computer Science

Back to Top

 

2005-06 Teaching Award Recipients


  • Aleksander Popadic — Biology
  • Ashis Mukhopadhyay — Physics
  • Jean Andruski — Communication Sciences and Disorders
  • Karen Myhr — Biology
  • Kirstin Parkin — Biology
  • Laura Kline — German & Slavic Studies
  • Patricia Bonesteel — Mathematics
  • Po Hu — Mathematics
  • Shiyong Lu — Computer Science
  • Marsha Richmond — Interdisciplinary Studies
  • Mary Width — Nutrition and Food Science
  • Monika Witoslawski — Computer Science
  • Thomas Abowd — Anthropology

Back to Top

 

2004-05 Teaching Award Recipients


  • Alexander Benderskii — Chemistry
  • Eric Ash — History
  • Hans Hummer — History
  • Joel Itzkowitz — Classics
  • Katherine Paesani — Romance Languages
  • Kevin Deegan-Krause — Political Science
  • Kristine Sbaschnig — ASLP
  • Li Hsieh — ASLP
  • Louis Romano — Chemistry
  • Margaret Greenwald — ASLP
  • Maryfrances Barber — Chemistry
  • Ming Dong — Computer Science
  • Suzanne Hilgendorf — German & Slavic
  • Ven Hari — Biology
  • Victor Figueroa — Romance Languages
 ↑ back to top