Academic Senate

NameUnitTerm Expires
Tamara BrayAnthropology2018
Jennifer HartHistory2018
Alexey PetrovPhysics and Astronomy2018
Krista BrumleySociology2018
renee hooglandEnglish2018
Jennifer WarehamCriminal Justice2019
Anne RotheClassical and Modern Languages, Literatures, and Cultures2019
Ewa GolebiowskaPolitical Science2019
Donna KashianBiological Sciences2019
Christine Knapp Classical and Modern Languages, Literatures, and Cultures2020
Smiti GuptaNutrition and Food Science2020
Richard PineauMathematics2020
Brad RothPolitical Science2020
Scott BowenPsychology2020
Rayman MohamedUrban Studies and Planning2020

Back to Top

 

Faculty Council

 By-laws | Minutes

NameUnitTerm Expires
Lara JonesPsychology2018
Zachary BrewsterSociology2018
Kevin CotterEconomics2018
Tausha BeardsleyCSD2018
Ashis Mukhopadhyay Physics and Astronomy2018
Charles ParrishPolitical Science2018
Kevin ZhouNutrition and Food Science2018
Avis VidalUrban Studies and Planning2018
Aaron RetishHistory2019
Lisa MarucaEnglish2019
Lisa Ze Winters English2019
Victor Figueroa CMLLC2019
John SantaluciaChemistry2019
Leisa KauffmannCMLLC2020
Bradley SmithCriminal Justice2020
John Klein (Alt. for Fall 2017: Michael Belzer, Eco)Mathematics2020
Larry LombardPhilosophy2020
Scott BowenPsychology2020


 

Graduate Council

NameUnitTerm Expires
Alina CherryCMLLC2020
Sharon LeanPolitical Science2020

Back to Top

 

Merit/Salary Committee

NameUnitTerm Expires
Humanities
Vanessa DeGifisCMLLC2018
Jonathan CottrellPhilosophy2018
Caroline MaunEnglish2019
Life Sciences
Donna KashianBiological Sciences2018
Marcus DicksonPsychology2018
Smiti GuptaNutrition and Food Science2019
Physical Sciences & Mathematics
Jeff HowardGeology2019
Claudio VeraniChemistry2018
Peiyong WangMathematics2019
Social Sciences
Jennifer WarehamCriminal Justice2018
Marsha RichmondAfrican American Studies2019
David MerollaSociology2019

Back to Top

 

Promotion and Tenure

NameUnitTerm Expires
Humanities
Lisa HockCMLLC2020
Caroline MaunEnglish2019
Life Sciences
Catherine JenNFS2018
Lee WurmPsychology2019
Physical Sciences & Mathematics
Mark BaskaranGeology2018
Christine ChowChemistry2019
Social Sciences
Stephen ChrisomalisAnthropology2018
Lisa AlexanderAfrican American Studies2018
Member At-Large
Marc KrumanHistory2020

Back to Top

 

Budget Advisory Committee

NameUnitTerm Expires
Humanities
renee hooglandEnglish2018
Life Sciences
Mark LumleyPsychology2019
Physical Sciences & Mathematics
Stephanie BrockChemistry2019
Social Sciences
Sandra Van BurkleoHistory2018
Member At-Large
Marisa HendersonMath2019

Back to Top

 

Technology Committee

NameUnitTerm Expires
Jeff PruchnicEnglish2018
Regina ZibuckChemistry2018
Lisa AlexanderAfrican American Studies2019
Margo BowmanPsychology2019
Member At-Large  
Jennifer WarehamCriminal Justice2018

 

 ↑ back to top